Neďaleké národné parky Plitvické jazerá , Kornati, Krka, sú určite jednými z najatraktívnejších výletných miest v okolí.

Dnes je Starigrad Paklenica jedným z najvýznamnejších turistických miest v zadarskom kantóne. Starigrad Paklenica udivuje návštevníkov svojou polohou na úpätí horského masívu Velebit, ktorého najkrajšou časťou je Národní park Paklenica.
Krása a vizuálny kontrast modrého Jadranského mora a šedých zrázov Velebitu, ktoré sa vypínajú nad niekoľko kilometrov dlhou plážou, zostávajú natrvalo v spomienkach každého návštevníka.


NÁRODNÝ PARK PAKLENICA


Najväčšou prírodnou perlou zadarskej oblasti je národný park Paklenica, ktorý na povrchu len 96 km2 zahŕňa najatraktívnejšie časti južného Velebitu. Hlavnou atrakciou sú jeho dva pôsobivé kaňony Velika a Mala Paklenica, vkliesnené do hory od mora až po najvyššie vrcholky Velebitu. V parku sa nachádzajú aj viaceré neobvykle krasové formy a jaskyne. Vzhľadom k veľkým rozdielom v klíme je tu aj zachovalá bohatá flóra a fauna. Napriek divočine je Paklenica ľahko dostupná vďaka blízkosti Jadranskej turistickej cesty a diaľnice.
Vyhliadka z Velebitu nad letoviskom Starigrad-Paklenica je atraktívna aj desivá zároveň. Láka turistov, ktorí vyhľadávajú mierne dobrodružstvá.
Pohyb po parku uľahčujú početné značenia vo viacerých cudzích jazykoch. V minulosti nosili ženy z hôr cez divočinu úžľabiny Velika Paklenica na chrbtoch z pobrežia soľ a z úrodného vnútrozemia Liky obilie. Dnes prechádza týmto územím príjemný peši chodník.
 

 


VELEBIT


 

Velebit je najväčšie a na prírodné pamiatky najbohatšie chorvátske pohorie. Je chránený ako park prírody a s rozlohou 2.000 km2 je najväčšou chránenou oblasťou Chorvátska. V parku prírody sa nachádza niekoľko menších chránených oblastí, vrátane dvoch národných parkov - Severný Velebit v oblasti regiónu Lika - Karlovac a Paklenica v Dalmácii. V tomto pohorí sa nachádzajú početné prírodné zaujímavosti, ktoré patria k tým najcennejším, ktoré Chorvátsko má.
Vzhľadom na to je celé, asi 150 km dlhé pohorie, chránené aj ako Svetová rezervácia biosféry UNESCO, zatiaľ jediná v Chorvátsku. Vďaka bohatstvu flóry a fauny je Velebit najznámejším chorvátskym pohorím podľa celkového počtu druhov ako aj podľa počtu endemických druhov.

 


KRKA VODOPÁDY

 

Chorvátsky národný park Krka je sústava perejí, kaskád a vodopádov, pod ktorými sa môžete vykúpať. Je tu tiež možnosť podniknúť výlet loďou kaňonom rieky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrovček Visovac, kde sa nachádza františkánsky kláštor a múzeum. Odbočka do národného parku Krka je na diaľnici pred Šibenikom, 110 km z mesta Pag.
Prehliadkové okruhy v NP Krka
Posledných 20 km kaňonu, ktorý si kedysi rieka Krka vyhĺbila na svojej ceste k moru, je ním dnes zaplavené. Je teda možné plaviť sa z mora od Šibeniku cez Prokljansko jazero, okolo mesta Skradin až po najznámejšie vodopády rieky Krky, Skradinské vodopády. Až sem Vás privezie výletná loď zo Šibenika alebo zo Skradina, ďalšej plavbe bránia práve Skradinské vodopády (Skradinski buk). Jedná sa o 400 m dlhé pereje s celkovým výškovým rozdielom 45,7 m. Pod týmito vodopádmi je dovolené kúpanie. Ku Skradinským vodopádom sa môžete dostať aj z parkoviska Lozovac nad vodopádmi - autobus Vás dole odvezie. Súčasťou prehliadkového okruhu okolo perejí je tiež prehliadka dodnes funkčných vodných mlynov a vodnej pračky.

Výlet po národnom parku Krka si môžete predĺžiť plavbou loďou z prístavu nad Skradinskými vodopádmi proti prúdu rieky Krka. Plavba úzkym kaňonom cez Visovacké jazero až k pôsobivému Rošskému vodopádu (Roški slap) je zážitok, na ktorý budete dlho spomínať. Na Visovackom jazere loď zastaví u ostrovčeka Visovac, na ktorom si môžete prezrieť františkánsky kláštor s kláštornou knižnicou a krásnym parkom.

Navštíviť národný park Krka môžete na rôznych miestach, na pár hodín alebo celý deň, spríjemniť si prehliadku plavbou lodí alebo navštíviť len niektoré atraktívne miesto.

 


 


PLITVICKÉ JAZERÁ - NÁRODNÝ PARK


Velebit je najväčšie a na prírodné pamiatky najbohatšie chorvátske pohorie. Je chránený ako park prírody a s rozlohou 2.000 km2 je najväčšou chránenou oblasťou Chorvátska. V parku prírody sa nachádza niekoľko menších chránených oblastí, vrátane dvoch národných parkov - Severný Velebit v oblasti regiónu Lika - Karlovac a Paklenica v Dalmácii. V tomto pohorí sa nachádzajú početné prírodné zaujímavosti, ktoré patria k tým najcennejším, ktoré Chorvátsko má. Vzhľadom na to je celé, asi 150 km dlhé pohorie, chránené aj ako Svetová rezervácia biosféry UNESCO, zatiaľ jediná v Chorvátsku.
Vďaka bohatstvu flóry a fauny je Velebit najznámejším chorvátskym pohorím podľa celkového počtu druhov ako aj podľa počtu endemických druhov.